poniedziałek, 28 listopada 2011

Sprawdzą, kto naprawdę zna się na finansach

Poruszanie się w gąszczu produktów finansowych przestało już być domeną dorosłych. Po wiedzę z zakresu finansów i ekonomii coraz chętniej sięgają uczniowie liceów i techników, którzy chcą lepiej zrozumieć mechanizmy gospodarki. Kto najlepiej zna się rynku finansowym? Odpowiedź na to pytanie da Olimpiada Wiedzy o Finansach – Banki w Akcji. Szkoły mogą rejestrować się do 10 października. Zapisy uczniów do czwartej edycji rozgrywek startują 11  i potrwają do 18 października 2011 r. na stronie www.olimpiadafinansowa.pl

To już 4 odsłona finansowych rozgrywek, poprzednie edycje Olimpiady przyciągnęły łącznie ponad  34 000 uczestników z całej Polski. Celem zawodów jest popularyzowa­nie wiedzy o finansach i ekonomii oraz kształtowanie wśród młodzieży przedsiębiorczych postaw. 

Bezpieczeństwo na rynku finansowym

Tematem tegorocznej Olimpiady Wiedzy o Finansach – Banki w Akcji jest bezpieczeństwo konsumenta na rynku finansowym, które można rozpatrywać w wielu aspektach: począwszy od metod unikania przez konsumenta ryzyka finansowego, a skończywszy na sieci bezpieczeństwa rynku finansowego tworzonej przez państwo.

Jak to działa?

Każdy z trzech etapów Olimpiady Wiedzy o Finansach – Banki w Akcji opiera się na podobnym schemacie: uczestnik rozwiązuje zestawy testów i pytania problemowe z podanego wcześniej zakresu tematycznego. Innowacyjna jest sama forma zawodów - wykorzystywany jest Internet, system losujący pytania oraz emocjonująca gra symulacyjna Banks in Action. Gracz wciela się w niej w bankowca, który zarządza instytucją finansową w konkretnej sytuacji: np. podczas wzrostu gospodarczego lub recesji, porównując swoje osiągnięcia z wynikami innych graczy.

W rozrywkach może wziąć udział każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej, który dobrze czuje się w tematyce finansów i ekonomii, a swoją przyszłość widzi w biznesie. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej Olimpiady, wybrać właściwą dla swojej placówki Szkolną Komisję Olimpiady i w dniach 18-20 października rozwiązać test.

Co można wygrać?

Oprócz darmowych studiów licencjackich w dowolnej z Wyższych Szkół Bankowych i atrakcyjnych nagród rzeczowych, na najlepszych zawodników tegorocznej Olimpiady czekają zwolnienia z egzaminu zawodowego m.in. w zawodzie technika ekonomisty i rachunkowości. Również szkoły i nauczyciele mogą liczyć na nagrody. Szkoła, która przygotowała największą liczbę Olimpijczyków, otrzyma tablicę interaktywną i projektor. Dla nauczycieli - opiekunów najlepszych uczestników przewidziano natomiast upominki w postaci laptopów. Łączna wartość wszystkich nagród wynosi 75 000 zł.

Olimpiada Wiedzy o Finansach w niczym nie przypomina standardowych turniejów przedmiotowych. Organizatorzy - Wyższe Szkoły Bankowe, Narodowy Bank Polski, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy oraz Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości - zadbali o ciekawą, interaktywną i przystępną formę rozgrywek, w której wygrywają uczniowie, nauczyciele oraz zaangażowane placówki oświatowe.

Patronat honorowy nad olimpiadą objęła Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz